Prilkom otapanja NaCl u vodi natrij i klor se razlazu na ione. Kad bih ja popio takvu otopinu jel bih umro?

Ime i prezime: Marko Marko.matic@net.hr

Količina, koncentracija i vremenski period u kojem ćeš popiti tu otopinu poprilično su relevantni parametri za ishod pijenja. Ako ima jako malo soli (npr. nekoliko miligrama po litri), efektivno ćeš piti vodu, tako da ćeš manjim količinama gasiti žeđ, a prevelikima (npr. ako kroz par sati popiješ nekoliko litara vode) izazavati poremećaje u koncentraciji elektrolita, što može izazvati i smrt.
Stalan unos vodene otopine soli koncentracije veće od one u tijelu postupno vodi do viška elektrolita u tijelu, što će opet kad-tad izazvati poremećaje u tijelu, a konačno i smrt. Tijek opet ovisi o tomu što točno piješ. Npr. pijenjem morske vode iz Jadrana, uspiješ li otrpjeti okus, vjerojatno ćeš se kroz nekoliko dana dosta onesposobiti za normalno funkcioniranje. Ako pak samo progutaš malo mora dok plivaš, eventualno možeš malo manje posoliti svoj idući obrok.

Uglavnom, natrijevi i kloridni ioni najčešći su ioni u našem tijelu i neophodni su za njegovo funkcioniranje. Međutim, njihove koncentracije strogo su određene i svaka njihova promjena škodi organizmu. U normalnim uvjetima organizam održava tu koncentraciju stalnom, tako da manje oscilacije u unosu soli ne znače puno. Ipak, akutno ili kronično trovanje solju jest moguće.