ako je taksol otrovan zašto se koristi kao antitumorski lijek? hvala

Ime i prezime: sven stojanović vladostojanovic@inet.hr

Ne samo Taxol (paklitaksel), nego i svi ostali lijekovi su istovremeno i otrovi, a o količini i načinu primjene pojedinog lijeka ovisi koliko će biti jako njegovo ljekovito, a koliko otrovno djelovanje. Zato s lijekovima valja postupati vrlo oprezno. Mnogi ljudi griješe kada uzimaju (ili ne uzimaju) lijekove na svoju ruku. Tipičan su primjer pacijenti koji prestanu uzimati propisane antibiotike čim prestanu simptomi infekcije, iako je liječnik jasno rekao da bočicu lijeka treba potrošiti do kraja, zatim ljudi koji uzimaju lijekove po preporuci prijatelja i susjeda, a ne liječnika ili ljekarnika i sl. Paklitaksel (djelatna tvar Taxola) sprečava dijeljenje stanica i na taj način usporava rast tumora (ljekovito djelovanje), dajući pri tom mogućnost imunološkom sustavu organizma da izađe na kraj s tumorom. Međutim, paklitaksel istovremeno sprečava i dijeljenje zdravih stanica (otrovno djelovanje), čineći time štetu organizmu. Liječnik sve to uzima u obzir prilikom propisivanje lijeka, i zato lijek treba uzimati na način i u količinama koje je odredio liječnik.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@rudjer.irb.hr