(i još nekoliko pitanja iz udžbenika) Duljim stajanjem tablete Aspirina počnu mirisati na octenu kiselinu.Zašto?Napiši jednadžbu reakcije. Koliko različitih molekula triacilglicerola može nastati u reakciji glicerola sa smjesom palmitinske i starinske kiseline? Zahvaljujem unaprijed! 😊

Ime i prezime: Predrag Petrović

Aspirin ilitiga acetilsalicilna kiselina po sastavu je ester salicilne i octene kiseline, što se lijepo vidi na njezinoj strukturnoj formuli. Ista ta formula daje i indicije o tomu kako bi se taj spoj mogao raspasti. Ako ti esterska veza nije dovoljno jak putokaz do jednadžbe reakcije, prisjeti se da se u zadatku spominje miris octene kiseline.

Drugi zadatak je kombinatorički. Glicerol ima tri hidroksilne skupine, dok su palmitinska i stearinska kiselina monokarboksilne kiseline. To znači da je pitanje zapravo na koliko načinâ možeš na tri mjesta na liniji postaviti po jedan od dvije različite vrste predmetâ. U slučaju glikola, koji ima dvije hidroksilne skupine, moguće kombinacije su ester s dvije molekule stearinske kiseline, ester s dvije molekule palmitinske kiseline i ester s po jednom molekulom od svake vrste. Za glicerol ima nešto više brojanja, ali ne bi trebalo biti jako teško. Ako ti bude zanimljivo, možeš se pozabaviti i pitanjem kolike bi bile relativne količine svakog od produkata (i za glicerol, i za glikol), ako bi u reakcijsku smjesu dodali jednake količine palmitinske i stearinske kiseline.