Dobar dan! (zadatak iz udžbenika,108 str.) Napiši odgovarajuće jednadžbe reakcije mravlje kiseline s Tollensovim i Fehlingovim reagensom. (Vjerujem da se u reakciji i sama oksidira do CO² i H2O uz izručenje elementarnog srebra (kod Tollensovim reagensa) i Cu2O(crveno-smeđi talog,kod Fehlingovog reagensa). Hvala!

Ime i prezime: Predrag Petrović

Složio bih se s tvojom procjenom, da će se mravlja kiselina oksidirati u ugljikov dioksid, uz redukciju srebrovih(I) kationa u elementarno srebro, odnosno redukciju bakrovih(II) kationa u bakrov(I) oksid. To znači da treba samo izjednačiti jednadžbe. Kako se radi o redukcijsko-oksidacijskim procesima, jamačno će od koristi biti neka od metoda za izjednačavanje takovih jednadžbi. Upute za jedan od mogućih pristupa dao sam ovdje, zajedno sa sugestijama gdje još pogledati (ovaj tekst ću ipak dodatno naglasiti), tako da bih ti preporučio da pokušaš izjednačiti obje jednadžbe služeći se tim uputama, a onda, ako ne bude išlo, javiš što ne ide.