Molim Vas pomoć oko ovog zadatka : Izračunaj maseni udio kloridne kiseline u otopini množinske koncentracije kiseline 12 mol / dm kubnom i gustoće otopine 1.18 g / cm kubnom. Hvala unaprijed.

Ime i prezime: petar jurina kluksa@kbc-zagreb.hr

Maseni udio može se izraziti pomoću množinske koncentracije i gustoće otopine sljedećom logikom:

w(X) = m(X)/m(otopina)

= (n(X)∙M(X))/(ρ(otopina)∙V(otopina))

= c(X)∙M(X)/ρ(otopina)

Inače, za klorovodičnu kiselinu vrijedi empirijsko pravilo da ćeš maseni udio dobiti ako od gustoće izražene u g / mL oduzmeš 1 i ostatak pomnožiš s dva.

Još jedan sličan zadatak možeš vidjeti ovdje.

Izgleda da moram malo dopuniti odgovor. Kad kažem da se maseni udio dobije tako da se od gustoće otopine, izražene u g / mL, oduzme jedan, a ostatak ponoži s dva, mislim na maseni udio kao decimalni broj, a ne postotak. Dakle, za otopinu gustoće 1,18 g / mL dobije se da maseni udio iznosi 0,36, što odgovara 36 %, a ne 0,36 %.