Kod kojih koncentracija sumporovodika dolazi do paralize njušnih živaca? Zašto to predstavlja opasnost?

Ime i prezime: Roberta Jurišić robertaj385@gmail.com

Pri koncentracijama sumporovodika od 100 do 150 ppm njušni živac paraliziran je nakon nekoliko udisaja. Neupućenima u otrovnost sumporovodika to može ozbiljno ugroziti zdravlje, ako ne i život, jer u tim koncentracijama sumporovodik već oštećuje oči, a na dulje staze može dovesti i do smrti, pogotovo ako koncentracija plina raste (npr. zbog isticanja). Istovremeno, nestanak mirisa može izazvati lažni dojam da sumporovodika više nema, zbog čega otrovani neće na vrijeme otići na sigurno.

Ovo je inače drugi put u zadnje vrijeme, da netko postavlja pitanje vrlo slično nekome od pitanjâ koja sam sâm nekoć ovdje postavljao. Konkretno, mene je prije trinaest godina zanimala otrovnost sumporovodika općenito. Nisam siguran jesam li u to doba jednostavno bio neupućen, ili Wikipedia još nije bila toliko opsežna i pouzdana po pitanju općih informacija. Kako bilo, kad sam maločas tražio podatke o otrovnosti sumporovodika, jednostavno sam u njezinu tražilicu upisao "hydrogen sulfide" i na pripadnom članku kliknuo na "Toxicity", nakon čega mi se na ekranu ukazala lista značajnih koncentracija sumporovodika povezanih s posljedicama koje slijede iz izloženosti takovim uvjetima. Sve u svemu, tipkanje ovog odgovora uzelo mi je možda i stotinjak puta više vremena, negoli nalaženje odgovora na sâmo pitanje. Naravno, moglo bi se reći da sporo tipkam, ili da pišem puno toga što i nije nužno, ali ostaje činjenica da sam za nalaženje informacije utrošio desetak sekundi.
Ovime ne želim reći da je sve informacije trivijalno naći, niti da se uvijek treba oslanjati na Google i Wikipediju. Skepsa i višestruke provjere uvijek moraju biti negdje blizu, spremne da rasture već izgrađenu sliku na njezine lažno skladne komadiće, čim se ukaže makar i mala mogućnost da nešto ne štima.