Pozdrav! Imam poteškoća s određivanjem naboja elementa te određivanjem praznih i punih ljusaka.Uvelike bih cijenila vašu pomoć.Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Maja Pavlović bloomaya@gmail.com

 


Imam poteškoća s razumijevanjem tvog pitanja. Što znači "naboj elementa"? Element je skup atomâ s istim brojem protonâ u jezgri i kao takav nema naboj. Atomi nekog elementa u elementarnom su stanju neutralni, a nabijeni će postati primanjem ili otpuštanjem elektronâ. Za svaki element postoje karakteristični anioni ili kationi tj. nisu svi zamislivi anioni i kationi jednako stabilni, već će obično jedan ili više njih biti normalno prisutno u spojevima tog elementa, dok se ostale može dobiti tek u posebnim uvjetima, i to samo kao kratkoživuće vrste. Primjerice, dušik je jedino u stanju tvoriti nitridne anione (N3–), natrij natrijeve katione (Na+), željezo željezove(II) (Fe2+) i željezove(III) katione (Fe3+) itd. Uzorci koji se mogu naći, poredaju li se elementi (uglavnom) po rastućoj relativnoj atomskoj masi, dio su opažanjâ temeljem kojih je sklopljen periodni sustav elemenata. U školi se pak radi obrnuto: pomoću periodnog sustava elemenata lako se može procijeniti kakve će ione najvjerojatnije tvoriti atomi nekog elementa. Najjednostavnije pravilo, osobito korisno za elemente s-, i p-bloka, glasi da atomi teže imati elektronsku konfiguraciju najbližeg plemenitog plina. To znači da ćeš identitet iona koji će najvjerojatnije moći nastati iz nekog atoma naći tako da pogledaš koji je najbliži plemeniti plin i onda (iz razlike atomskih brojeva) nađeš koliko elektronâ treba dodati ili oduzeti atomu pa da ima jednako mnogo elektronâ kao i atom tog plemenitog plina. Primjerice, bromu i stronciju najbliži je plemeniti plin kripton. Da bi imali onoliko elektronâ kao i atom kriptona, atomu broma treba dodati jedan elektron, a atomu stroncija dva oduzeti. To znači da se u spojevima broma mogu očekivati bromidni anioni (Br), a u spojevima stroncija stroncijevi kationi (Sr2+). Sličnom se logikom može doći do mnoštva drugih vjerojatnih kationa i aniona, dok su za d- i f-blok stvari malo složenije i barem u početku lakše ih je popamtiti, kao i sve što se ne uklapa u ovaj jednostavan model.

Određivanje punih i praznih ljuski također izazivlje određene poteškoće, tako da ću si to prevesti u imanje problemâ s elektronskim konfiguracijama. O njima smo ovdje toliko mnogo puta pisali, da se ne želim ponavljati, već ću ti radije preporučiti da u tražilicu E-škole upišeš "konfiguracij" i prođeš kroz barem nekoliko odgovorâ među rezultatima pretrage. Neki od njih bave se konkretnim zadacima, neki su općenitiji, tako da bi trebala naći većinu toga što ti treba.

Ako su moje poteškoće s razumijevanjem bile tolike da ti nisam uspio ništa razjasniti, pokušaj svoje poteškoće malo detaljnije opisati, e kako bih ti mogao pomoći barem iz drugog pokušaja.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija