Rabeći standardne redukcijske potencijale izračunajte standardni potencijal jedne ćelije olovnog akumulatora.

Ime i prezime: Ana J jukica792@gmail.com

Za vrijeme pražnjenja olovnog akumulatora događaju se sljedeće elektrodne reakcije:

A(+): Pb + SO42– → PbSO4 + 2 e

K(–): PbO2 + SO42– + 4 H+ + 2 e → PbSO4 + 2H2O

Jednadžba ukupne reakcije (koja se dobije zbrajanjem prethodnih dviju jednadžbi) glasi pak:

Pb + PbO2 + 2 SO42– + 4 H+ → 2 PbSO4 + 2H2O

Kako redukcijski potencijal za sustav Pb/PbSO4 iznosi – 0,356 V, to će potencijal tog polučlanka iznositi 0,356 V, jer se zbiva oksidacija, a ne redukcija. Redukcijski potencijal za sustav PbO2 + 4 H+/PbSO4 iznosi pak 1,685 V.
Račun za napon galvanskog članka koji se sastoji od tih dvaju polučlanaka ide preko Gibbsovih energija. One se računaju množenjem napona s brojem izmijenjenih elektrona i Faradayevom konstantom:

ΔG° = –z·FE°

Ukupnu Gibbsovu energiju dobit ćeš zbrajanjem pojedinačnih:

ΔG°(članak) = ΔG°(anoda) + ΔG°(katoda)

= –z·FE°(katoda) – z·FE°(anoda)

Kad ubaciš sve bitne brojke i izračunaš napon članka, trebalo bi ispasti 2,041 V, što će reći dosta blizu onomu što se stvarno može izmjeriti.
Inače, brojke sam našao ovdje i nadam se da su autori zadatka koristili slične. Naime, ako se koriste standardni redukcijski potencijali za sustave koji ne sadrže sulfate, rezultat će biti bitno drugačiji i, naravno, pogrešan.