Za koliko se povisi vrelište ako se u 500 g etanola otopi 0,15 mola naftalena? ebuloskopska konstanta za etanol iznosi 1,22 Kmol-1kg. Fotmula je ∆T=i×Kb×b, da li gledam faktor disocijacije od etanola il od naftalena?? i da li moram 500g pretvoriti u 0,5 kg??

Ime i prezime: Lana Vladić lana.vladic@gmail.com

 


Van ’t Hoffov faktor (i) uvijek se odnosi na otopljenu tvar. Inače nije baš jednak stupnju disocijacije, nego je s njime povezan izrazom:

i = 1 + α(N – 1)

pri čemu je N broj čestica na koje disocira formulska jedinka otopljene tvari.

Međutim, u ovom zadatku obje su tvari građene od molekula nesklonih disocijaciji, tako da im i iznosi 1, što znači da izbor ne utječe puno na rješenja zadatka. Kod otopina solî to bi, naravno, bilo drugačije.

Za mjerne jedinice općenito je dosta zgodno da se u formulama nađu s istim predmecima, što će reći da sve mase treba preračunati u kilograme (ili grame, ako ti tako bolje odgovara), sve duljine u metre, sve volumene u litre itd. Isto vrijedi i za konstante i veličine s izvedenim jedinicama. Na taj način možeš računati s "golim brojkama", dok će ti se jedinice pokratiti, ili transformirati u koju god da dobiješ na kraju računa. U konkretnom slučaju imaš konstantu koja u jedinici sadrži i kilograme te masu u gramima. Svejedno je hoćeš li masu preračunati u kilograme, ili pak promijeniti jedinicu ebulioskopske konstante u K/mol g. U krajnjoj liniji, možeš i ostaviti grame i kilograme te u nekom času dobiti razlomak g/kg te to pokratiti u 1/1000. To bi bilo nezgrapno, ali i dalje točno.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija