I još jedno pitanje iz udžbenika! 😊 (80.str) "Napiši jednadžbu disocijacije(molim značenje te riječi) i izraz za konstantu disocijacije (Ka) fenola.Izračunaj Ka ako je pKa (fenol) = 10.Je li fenol jača ili slabija kiselina od vode. (Znam da su fenoli jača kiselina od alkohola,pa pretpostavljam da su i od vode - zbog jakog privlačenja aromatske jezgre elektrona hidroksilne skupine).

Ime i prezime: Predrag Petrović

Disocijacija je svaki proces u kojemu se nešto odvaja od nečega. Tipične disocijacije u kemiji su disocijacija soli (u kojoj se ionska krutina razlaže na ione, obično u nekom otapalu, tako da se na kraju dobiju solvatirani ioni) i disocijacija kiseline (u kojoj se molekula kiseline razdvaja na hidron i anion). Disocijacije kiselina općenito sam opisao ovdje, dok ćeš primjer disocijacije monoprotonske kiseline, skupa s izrazom za konstantu ravnoteže, naći npr. ovdje. U slučaju fenola, kiseli hidron je onaj u hidroksilnoj skupini, a njegovim odvajanjem nastat će fenoksidni anion, PhO.
Fenol jest jača kiselina od alifatskih alkoholâ, ali ne i od vode, što se vidi iz njegovog pKa. Kiselinama jačima od vode ta je veličina manja od sedam, dok je slabijima veća.
pKa je definiran kao negativni logaritam (termodinamičke) konstante ravnoteže disocijacije:

pKa = − log Ka

To znači da ćeš konstantu ravnoteže izračunati tako da deset potenciraš s − pKa:

Ka = 10− pKa

P. S. Redni broj stranice ništa mi ne znači, ako ne znam o kojoj se knjizi radi.