Dobra večer! 😊 U prošlom odgovoru spomenuli ste mi ovako : "Kako molekula benzena ima tri dvostruke veze,za potpuno halogeniranje ,utrošiti će se trostruko veća množina klora" Znači li to da će se za potpuno hidrogeniranje benzena također utrošiti trostruko veća množina vodika?

Ime i prezime: Predrag Petrović

Da, logika je ista. Upravo zbog toga sam te, umjesto da na pitanje o hidrogeniranju pišem postupak, uputio na odgovor na pitanje o kloriranju.
U oba slučaja treba ipak imati na umu da je izraz "potpuno halogeniranje", baš kao i "potpuno hidrogeniranje" ponešto zeznut. Naime, u dovoljno žestokim uvjetima ugljikovodici će hidrogeniranjem dati metan, a kloriranjem tetraklormetan. Zbog toga bi bilo zdravije da se u takovim zadacima ili navedu konkretni produkti, ili barem reakcijski uvjeti. No, čak i ako me netko posluša, sve ono što je već zapisano, ostat će isto takvo i dalje mučiti čitateljstvo, tako da će ovakvih komentara zasigurno biti još puno.