Pozdrav, Jako me zanima kemija i željela bih studirati kemiju, ali jedina zanimanja koja pronalazim da su vezana za kemiju su kemičar i laboraorijski tehničar. Ne vjerujem da su samo ta dva zanimanja uz kemiju jer smatram da je kemija vrlo razgranata.Pa bih Vas molila ako bi mi mogli dati neki popis zanimanja u kojima je kemija ili predloziti neki fakultet. Znam da sam tek prvi razred i da imam jos dosta vremena ali hthela bi se cim prije upoznati sa svime i u miru odabrati sto bih željela postati.

Ime i prezime: Ema Macak Macak.ema2@gmail.com

Kako je Igor napisao još prije nekoliko godina, posla za kemičare ima i bit će. Ako ne u Hrvatskoj, a onda u inozemstvu (što i Igor i ja možemo potvrditi iz osobnog iskustva). Tako da te taj aspekt biranja fakulteta ne treba puno brinuti.
Kemičarskih zanimanja ima pak svakakvih. Možeš se baviti znanošću, za što je "kemičar" vrlo općenit opis, budući da se kemija u svoja dva stoljeća formalnog postojanja razgranala u organsku kemiju, anorgansku kemiju, fizikalnu kemiju, biokemiju, kemiju materijalâ, kemiju sustavâ i još hrpu kemijskih disciplina, među kojima zapravo i nema jasnih granica. Isto tako, jasnih granica nema ni između znanosti, tehnologije i industrije. Kemičar može istraživati, primjenjivati otkrića u razvoju nečega, ili pak nešto proizvoditi. Doduše, najvjerojatnije će biti samo jedno: ili istraživač, ili tehnolog, ili npr. procesni inženjer, budući da je raspon preko to troje prilično ogroman. Kemičari također mogu i učiti druge kemiju, bilo u školi ili fakultetu (ili volonterski, kao ja sad).
Ono o čemu ti se najviše isplati promišljati je što želiš, odnosno u kakvom se okruženju najbolje osjećaš. Privlači li te rad u tvornici, rad s ljudima (osobito s djecom), rad u laboratoriju, rad u uredu, ili neka kombinacija toga? Zanima li te kemija zbog rada s kemikalijama, ili pak jer želiš znati kako funkcionira svijet? Privlači li te (naj)više da nešto otkriješ, da nešto stvoriš, ili da neku informaciju preneseš (u zadnjem slučaju nije zanemarivo niti (znanstveno) novinarstvo)?
Kad razviješ nekakvu jasniju sliku o svojim interesima (nije nužno da će biti jako konkretna, a niti stalna; ja sam, primjerice, u srednjoj školi bio dosta zagrijan za anorgansku kemiju, osobito onu sumpora, a kasnije sam završio prvo u kristalografiji pa u kemiji sustavâ, s tim da me nijedan od pređašnjih interesa nije stvarno napustio), možeš se pozabaviti i pitanjem fakulteta na koji ćeš se upisati. Da ne ponavljam već napisano, kratke informacije o njima naći ćeš ovdje i ovdje (donekle i ovdje i ovdje), dok bi se veći opisi trebali naći na stranicama tih fakulteta.
Uglavnom, vremena imaš još podosta, ali nije zgorega promišljati o budćnosti. Ona će svakako doći, samo preobražena u (po času buduću) sadašnjost.