1. a) Odredite oksidacijske brojeve u spojevima P5O10, H2SO4, PH3, Na3PO4. b) Napiši elektrolizu taline KCL. 2. a) Koliko treba odvagati da se pripremi 200ml otopine KOH masenog udjela 15%? Gustoća otopine približno je jednaka gustoći vode. Ar(K)=39,90 b) izračunajte pH i pOH otopine HCl množinske koncentracije 0,052 mol/dm3 c) Izračunajte množinsku koncentraciju 20%-tne otopine dušične kiseline gustoće 1,152 g/cm3. Ar(H)=1,01, Ar(O)=16,00, Ar(N)=14,01. Hvala!!

Ime i prezime: Mislav Fucijaš mislav.fucijas@gmail.com

1. a)Gomilu odgovorâ o tomu kako se određuju oksidacijski brojevi naći ćeš klikneš li ovdje te slijediš poveznice u tekstu i čitaš što piše. Ako sve to pročitaš, a svejedno ne budeš u stanju odrediti oksidacijske brojeve, javi se opet, ali napiši što si i kako pokušao prije nego što je zapelo.

1. b) Elektroliza taline kalijevog klorida se ne piše, nego provodi. Ono što se piše je jednadžba te reakcije.

2. a) Koliko treba odvagati čega? Ako se radi o vodenoj otopini kalijevog hidroksida, očito treba odvagnuti kalijev hidroksid i vodu, s tim da se potonjoj obično mjeri volumen. Račun je inače posve jednostavan. Da bi se dobila masa kalijevog hidroksida, treba samo pomnožiti masu otopine s masenim udjelom kalijevog hidroksida. Masa otopine dobije se pak množenjem volumena otopine s njezinom gustoćom. Ta gustoća inače nije približno jednaka gustoći vode, već (pri 15 °C) iznosi 1,14 g/mL.

2. b) Kako se računa pH, opisano je ovdje, dok ćeš pOH dobiti tako da pH oduzmeš od 14. Pored toga, trebaš još imati na umu da je klorovodična kiselina jedna od onih koje u vodi disociraju potpuno.

2. c) Kako iz množinske koncentracije i masenog udjela dobiti gustoću otopine, opisano je ovdje. Pomoću konačnog izraza u tom zadatku može se također izračunati množinska koncentracija iz masenog udjela i gustoće.