sto su izotopi

Ime i prezime: IVANA CICEK ivanac@online.hr

Svi atomi koji imaju jednak broj protona u jezgri tvore kemijski element. Broj protona u jezgri zovemo atomski broj, Z. Osim protona, jezgre atoma sadrže i neutrone. Broj neutrona u jezgrama atoma nekog elementa ne mora biti jednak. Stoga će atomi koji imaju jednak broj protona (pripadaju istom elementu), a različit broj neutrona u jezgri imati i različite mase. Atome istog kemijskog elementa, a različite mase zovemo izotopi. Tako recimo postoje tri vrste atoma vodika; najjednostavnija (i najučestalija) je protij - jezgru čini samo jedan proton, zatim deuterij - jezgru čine jedan proton i jedan neutron - ima ga u prirodi no puno manje (samo 0,0156 %) i tricij jezgru čine jedan proton i dva neutrona. Tricija u prirodi praktički nema, kažu da na svakih 1017 atoma vodika dolazi jedan atom tricija.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr