Pozdrav! Izračunaj pH otopine anilin hidrogenklorida množinske koncentracija 0,5 M. Anilin je slaba baza, a anilin hidrogenklorid je sol te baze. K(anilin) = 3,8 * 10^-10 M Znam princip rješavanja zadatka, ali muce me malo reakcije. Unaprijed hvala,Lp

Ime i prezime: Petra Mijatović

Ako te muče samo reakcije, onda s ovim zadatkom nemaš problema, jer u njemu baš i nema nekih reakcija. Ima tek jedna ravnoteža, između anilina i anilinijevog kationa:

PhNH3+ ⇌ H+ + PhNH2

Iz nje se izvodi izraz za konstantu ravnoteže:

K = [H+][PhNH2]/[PhNH3+]

Taj se izraz može proširiti s [OH]:

K = ([H+][OH][PhNH2])/([PhNH3+][OH])

= ([H+][OH])/([PhNH3+][OH]/[PhNH2])

= Kw/Kb(PhNH2)

Na kraju se, znači, dobije veza između konstante disocijacije anilinijevog kationa i konstante bazičnosti anilina.

S tom informacijom možeš prvo izračunati konstantu disocijacije anilinijevog kationa, a onda, poznavajući princip rješavanja takvih zadataka, izračunati i pH otopine anilinijevog klorida.