Pozdrav! Molim vas odgovor i obrazloženje ovog zadatka. U lijevak za odjeljivanje stavljena je žućkasta vodena otopina tvari D i bezbojna tekućina E. Lijevak je zatvoren čepom te je snažno promućkan. Nakon mućkanja i smirivanja sustava u lijevku su bila vidljiva dva sloja tekućina. Koliko je smjesa i koje vrste prisutno u lijevku za odjeljivanje nakon mućkanja? Hvala!

Ime i prezime: Ivan Premus ivan.premus@skole.hr

Kažem li da je u lijevku prisutna samo jedna, i to heterogena smjesa, nisam rekao ništa krivo, premda to vjerojatno nije odgovor koji su autori pitanja zamislili.
Isto tako, istina je i da zadatak nije dobro postavljen. Nisi ništa rekao o tomu jesu li ti slojevi mutni ili bistri te kakve su boje, tako da ne mogu reći o kakvim se smjesama radi. K tomu, nije mi jasno čak ni radi li se o teorijskom ili eksperimentalnom zadatku. U potonjem slučaju pogotovo možeš reći daleko više od toga da se vide dva sloja.
Javi se opet s dopunjenim pitanjem pa ćemo vidjeti što se može reći o slojevima.

Za slučaj da nisi u stanju dopuniti pitanje, dometnut ću samo da odvajanje slojeva ne znači da su ti slojevi čisti. Svaki od njih redovito sadrži određenu količinu one druge tekućine, tako da se svakako radi o smjesama tvarî. Bistrina sloja reći će pak je li smjesa homogena ili heterogena.