Kada atom magnezija otpusti dva elektrona nastane magnezijev kation. On kaže da je krivo da je polumjer kationa magnezija manji od polumjera njegova atoma jer pozitivno nabijena jezgra jače privlači preostale elektrone. Pozitivno nabijena jezgra jače privlači preostale elektrone on kaže da nema smisla. Molim vas pomozite. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Matea Rimac matea.rimac87@gmail.com

Tko god taj on bio, u pravu je i nije. Manji broj elektronâ zauzimat će manji volumen naprosto zato što ih je manje, a onda i zato što se manje odbijaju. Govoriti o većoj sili kojom jezgra privlači elektrone ponešto je naopako jer bi taj utjecaj trebao na red doći tek kad se elektroni "približe" atomu, što već uključuje manji volumen atoma.
Međutim, kako se elektroni u atomu ponašaju kao oblaci vjerojatnosti, to se međusobno odbijanje elektronâ može promatrati na još jedan način. Konkretno, elektroni, zbog prosječnog bivanja posvuda pomalo, efektivno umanjuju silu kojom jezgra privlači druge elektrone. Zbog toga micanje svakog elektrona malo uveća (efektivnu) silu kojom jezgra privlači preostale.