Zašto Ca ima veću energiju ionizacije od Li?

Ime i prezime: m maleš mat289@net.hr

M maleš?! Zar je teško predstaviti se punim imenom i prezimenom?

Energije ionizacije, atomski polumjeri i elektronegativnost ovise o sili kojom srž atoma privlači valentne elektrone. To privlačenje ovisi o naboju jezgre umanjenom za parametar zastiranja. Naboj jezgre umanjen za parametar zastiranja zovemo efektivni naboj. Parametar zastiranja ovisi o broju unutarnjih elektrona i manje o odbijanju vanjskih elektrona međusobno.

Unutar periode efektivni naboj raste s lijeva na desno jer je parametar zastiranja jednak, a naboj jezgre ima cjelobrojni pomak za jedan na više. Niz grupu (skupinu) efektivni naboj opada jer broja unutarnjih elektrona raste razmjerno više prema naboju jezgre. Uočljivo je dakle da efektivni naboj unutar periodičke tablice elemenata raste s lijeva na desno i odozdo prema gore.

Budući da su energije ionizacije i elektronegativnosti proporcioanlne efektivnom naboju i one slijede isto pravilo.

Atomski polumjeri pak, obrnuto su proporcionalni efektivnom naboju.

Efektivni naboj moguće je predvidjeti modelom koji su dali E. Clementi i D. L. Raimondi, a primjer jednostavnijeg (i nešto manje točnog) proračuna su poznata pravila koja je postavio J. C. Slater.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr