Dobar dan! (pitanje iz probnog teksta) Zašto su CIKLOPENTAN i CIKLOHEKSAN stabilni? Znam da ne reagiraju s vodikom,čak ni na visokim temperaturama(preko 200 °C)

Ime i prezime: Predrag Petrović

Prvo da riješimo faktografiju. I ciklopentan i cikloheksan, uz pogodan katalizator i visoku temperaturu (preko 200 °C, čak i preko 700 °C), itekako reagiraju s vodikom i prelaze u pentan, odnosno heksan. Primjer znanstvenog rada koji opisuje hidrogenolizu ciklopentana možeš vidjeti ovdje, a sličan rad s cikloheksanom ovdje.

Sad možemo na pitanje. Ako za neke spojeve samo kažeš da su stabilni, nisi baš puno rekao. Kvalitativno, stabilan je svaki sustav koji se u određenim uvjetima može trajno održati, što vrijedi za sve poznate kemijske spojeve. Da nisu stabilni, ne bi bili poznati (eventualno bi se moglo diskutirati o metastabilnim spojevima te reakcijskim međuproduktima, koji se dadu opaziti, ali obično ne i izolirati; dinamičku kinetičku stabilnost također tu treba spomenuti, ali s njome bih otišao u predugu digresiju). Kvantitativno značenje stabilnosti iziskuje pak nekakav kontekst, poput reakcijskih uvjeta i, obično, tvarî s kojima se nešto uspoređuje. Kako imaš spomenute samo cikloheksan i ciklopentan, jedino se može usporediti njih dvoje. No, to tvoje pitanje ne traži. Ukratko, na tvoje se pitanje ne može odgovoriti.

Naravno, mogao sam i jednostavno reći da u cikloheksanskim i ciklopentanskim prstenovima nema napetosti, nasuprot ciklobutanskim ili ciklopropanskim prstenovima, zbog čega će potonji biti znatno skloniji adicijama uz otvaranje prstena.
No, u tom se slučaju moram zapitati i npr. zašto su mali prstenovi napeti i što je to adicija, a možda i što je s većim prstenovima. Također, mogao bih se zapitati i što se dogodi kad se npr. heksan i vodik provode preko npr. praškaste platine užarene na npr. 800 °C (očekivao bih da će nastati kraći alkani).