Može li molekula dimetilmetan biti polarna i nepolarna,ovisno o usmjerenju H i Cl atoma? Ako nacrtam molekulu tako da su Cl atomi nasuprotni i H također dolazi do ponistavanja dipolnog momenta, no ako usmjerim Cl atome tako da su susjedni neće se poništiti.

Ime i prezime: Dario Paler dario.paler01@gmail.co

Nisam posve siguran na što točno misliš s imenom dimetilmetan, jer postoji više spojeva koji bi se tako mogli opisati, poput etilmetana, metiletana ili propana. Međutim, nijedan od njih ne sadrži klor, tako da nije nemoguće da si mislio na nešto peto. Sasvim pristojan kandidat za spoj iz tvog pitanja mogao bi zato biti 1,2-dikloretan, budući da njegov dipolni moment zaista ovisi o tomu kako međusobno stoje klorovi atomi, odnosno kako su zarotirane dvije klormetilne skupine (oko veze ugljik-ugljik).
Općenito gledano, stalan dipolni moment privilegija je molekula čije su strukture rigidne (poput vode, amonijaka ili fosforovog(V) oksida). Ako se neke skupine ili čak cijela molekula mogu rotirati, svaki konformer (pojedini oblik molekule, odnosno energijski minimum u n-dimenzijskom prostoru definiranom molekulskim parametrima tog spoja) imat će vlastiti dipolni moment, vjerojatno različit od ostalih. Tu treba napomenuti i da nisu svi konformeri jednako stabilni, tako da često od mnogih zamislivih mogućnosti stvarno nalazimo tek mali broj njih, kadšto samo jednu. Primjerice, kod spomenutog 1,2-dikloretana konformer kod kojega su klorovi atomi nasuprot jedan drugom stabilniji je od ostalih konformera (oblik kod kojega su klorovi atomi na istoj strani nije konformer, već prijelazno stanje između dva konformera, budući da su kod njega klorovi atomi najbliži mogući), tako da je dipolni moment takovih molekula uglavnom nula (ne znam, doduše, kakva je točno distribucija konformerâ). To, opet, ne znači da je 1,2-dikloretan nepolaran. Dipolni momenti pojedinih veza i dalje postoje, samo su uglavnom simetrično posloženi.

Ako si kojim slučajem mislio na diklormetan, pitanje ti pada u vodu (što je bolje od pada u diklormetan) jer on spada među spojeve rigidne strukture, sa strogo definiranim veznim kutovima. Kod njega ne možeš tek tako pomicati atome.