Dobra večer! Imam nekoliko pitanja : "Kako određujemo funkcionalne skupine u ORGANSKIM SPOJEVIMA? Opišite tu metodu?" "Kojom instrumentalnom metodom možemo odrediti molekulsku strukturu organskog spoja? Opišite tu metodu! " "Koje vrste hibridizacije imamo u ORGANSKIM SPOJEVIMA? Opišite sp3 hibridizacije?"

Ime i prezime: Predrag Petrović

 


TRADICIONALAN, što će reći zastarjeli način određivanja funkcionalnih skupina u organskim spojevima ide preko karakterističnih reakcija. Primjerice, karboksilne skupine su kisele i koordiniraju željezove(III) katione dajući crveno obojene komplekse, aldehidne reduciraju reagense poput Tollensovog, halogeni elementi mogu se dokazati npr. Beilsteinovom probom itd.
U moderna vremena postalo je toliko jednostavno odrediti molekulsku strukturu spoja (općenito gledano, jer naće se uvijek i kompliciranih slučajeva), da se funkcionalne skupine kao takve (kvalitativno ili kvantitativno) određuju samo u specifičnim slučajevima, npr. kad su vezane za neku površinu ili (polimerni) materijal pa je nemoguće ili besmisleno izolirati čist spoj koji ih sadrži. Takvih slučajeva ima kad se radi s nanočesticama, vezikulama, poroznim materijalima i inim krupnim sustavima. Određivanje se može izvoditi preko karakterističnih reakcija, uključujući tu i titracije (jer se u pravilu zna što se stavilo u materijal, pa samo treba vidjeti kako je to ispalo) infracrvenom ili Ramanovom spektroskopijom, nuklearnom magnetskom rezonancijom, kadšto čak i elektronskom mikroskopijom.
Što se pak tiče određivanja molekulske strukture spojeva, direktno se to može napraviti kristalografskim ili spektroskopskim metodama, pri čemu među potonjima dominira nuklearna magnetska rezonancija, često u kombinaciji s masenom spektroskopijom. Barem jedno od to dvoje redovito će se naći po kemijskim znanstvenim radovima, kao dokaz da su spojevi o kojima se priča stvarno pripravljeni.

Nisam siguran da postoji ikakva vrsta hibridizacija koja bi bila prisutna samo u organskim spojevima. O drugom dijelu pitanja pisao sam ti već ovdje, tako da ne vidim razloga da se ponavljam.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija