prikazi tri strukturna izomera heptana i imenuj ih

Ime i prezime: Matija Batic karoglandanijela@gmail.com

Upute za crtanje izomerâ heptana opisao sam ovdje, a ovdje sam nacrtao sve izomere oktana, tako da ti mogu poslužiti za inspiraciju, ako ti opisana logika bude previše zbunjujuća.
O imenovanju spojeva pisali smo već mnogo puta, a tebi će dostajati informacija da trebaš prepoznati koji je najdulji lanac ugljikovih atoma, a zatim prepoznati i pobrojati sve što je na njega spojeno. Primjerice, pogledaš li drugi spoj u drugom redu slike odavde, možeš uočiti da najdulji lanac ugljikovih atoma sadrži njih šest, što znači da je korijen imena spoja "heksan". Na tom glavnom lancu nalaze se dvije metilne skupine, zbog čega će spoj biti dimetilheksan. Preostaju još lokanti, odnosno brojke koje govore gdje su te metilne skupine. Obrojčavanje ugljikovih atoma glavnog lanca možeš početi s jednog ili drugog kraja molekule, s tim da se općenito treba držati onog kraja koji će dati manje lokante. U konkretnom slučaju brojke mogu biti 2 i 3 ili 4 i 5, tako da je izbor dosta jednostavan, zbog čega će se taj spoj zvati 2,3-dimetilheksan.