Pozdrav! Možete li mi objasniti zašto je redukcija fluora egzoterman proces, a redukcija kisika nije? I je li onda oksidacija endoterman proces? Ako biste mogli malo prije odgovoriti jer mi je sutra natjecanje, hvala!

Ime i prezime: Josipa Vlahović josipa2108@net.hr

Ne mogu reći da razumijem pitanje, tako da bih molio da ga pokušaš napisati nešto detaljnije. Naime, ima svakakvih redukcija i svakakvih oksidacija, a da bi se išta od toga moglo uspoređivati, među tim reakcijama mora biti nešto zajedničko. Kako ti nisi spomenula druge reaktante, ne mogu znati na koje reakcije ciljaš.
Primjerice, uzmem li kao primjer redukcije onu s vodikom, naći ću da su nastajanje i fluorovodika i vode egzotermni procesi, tako da ti pitanje barem u općenitom obliku ne stoji.

Inače, nisam siguran koliko ti može pomoći učenje dan, ili čak noć prije natjecanja. Meni uglavnom nije i puno mi se više isplatilo ono što sam radio kroz tjedne i mjesece prije, kao i to da noć prije pošteno prospavam.

Pozdrav i sretno sutra!