1s2 2s2 2p6 3s2 kako se zove taj element koji ima elektronsku konfiguraciju?

Ime i prezime: Ivana Ostojic

Na to ćeš pitanje odgovoriti tako da najprije prebrojiš koliko ukupno imaš elektrona, a zatim u periodnom sustavu elemenata pronađeš onaj element kojemu je to redni (tj. atomski) broj.

Znači, prvi korak je zbrojiti elektrone. Onih koji su opisani 1s-orbitalom ima dva, u 2s-orbitali ima ih također dva, u trima 2p-orbitalama ima ih ukupno šest i tako dalje, znači ukupno ih je:

2 + 2 + 6 + 2 = 12

U drugom koraku uzmeš u ruke (ili pogledaš na zaslonu) periodni sustav elemenata i prstom (ili mišem, ili samo pogledom) kreneš od elementa rednog broja 1 (vodik), pa 2 (helij), pa 3 (litij) i tako dalje sve do dvanaestoga. Kada dođeš do dvanaestoga tu se zaustaviš i dobro ga pogledaš, jer ime tog elementa je odgovor na postavljeno pitanje.

Zatim uzmeš olovku i napišeš punu rečenicu odgovora: "Kemijski element čiji atomi u osnovnom stanju imaju elektronsku konfiguraciju 1s2 2s2 2p6 3s2 zove se" i dopišeš to ime.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr