Opet molim pomoć. 1. U uzorku koji sadrži 0,9 mola sumpor IV oksida odredi masu sumpora i kisika ? 2. Izračunaj masu uzorka koji sadrži 6,8 mola klora ? Ne znam kako da ovo riješim. Unaprijed se zahvaljujem na pomoći.

Ime i prezime: petar jurina kluksa@kbc-zagreb.hr

U prvom zadatku trebaš (u)vidjeti da 0,9 mol sumporovog dioksida sadrži 0,9 mol atomâ sumpora i 1,8 mol atomâ kisika (jer su po dva u molekuli). Nakon toga trebaš samo množinu svakog elementa pomnožiti s njegovom molarnom masom (koja je brojčano jednaka relativnoj atomskoj masi, samo što ima jedinicu g/mol).

U drugom zadatku množinu klora trebaš pomnožiti s molarnom masom klora. Kako molekula klora sadrži dva atoma klora, to joj je molarna masa dvostruko veća od molarne mase atomarnog klora.