Pozdrav,jel mi mozete odgovoriti na ovo pitanje? Unaprijed hvala!!! Metilna skupina je _________ usmjeravajuća, tj. Usmjerava________________ u spoju.

Ime i prezime: Darija Ćorić daki-98hr@hotmail.com

Pitanje cilja na elektrofilnu aromatsku supstituciju, odnosno na utjecaj metilne skupine na istu. On nije osobito jak, tako da bi općenito moglo nastati svačega, s blagom prednošću orto- i para-produkata, zbog slabog doniranja elektronske gustoće u aromatski sustav. Ako se koristi neki glomazni elektrofil, može se u obzir uzeti i sterički utjecaj metilne skupine, što bi ju onda činilo para-usmjeravajućom.
Što se praznih crta tiče, za prvu je sad očito što bi tamo trebalo ići, dok je druga najblaže rečeno nejasna. Možda aludira na lokante (tj. da traži da se napiše da usmjerava na pozicije 2 i 4), možda na nešto peto.