Možete mi, molim Vas, obrazložiti reakciju aluminija i razrijeđene otopine bakrova (II) klorida? Kako jednadžbama kemijskih reakcija opisati navedenu kemijsku reakciju? Ne razumijem odakle heksaakvaaluminijev ion i vodik i kako ih uvrstiti u jednadžbe kemijskih reakcija. Molim Vas brz i detaljan odgovor. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Tea Kovaček tea.kovacek2502@gmail.com

Bakar ima veći elektrodni redukcijski potencijal od aluminija (0,337 V za Cu2+/Cu i −1,662 V za Al3+/Al), tako da će se bakrovi(II) kationi ponašati kao oksidans, dođu li u kontakt s elementarnim aluminijem:

3 Cu2+(aq) + 2 Al(s) → 3 Cu(s) + 2 Al3+(aq)

Pored bakra, zbog kiselosti otopina bakrovih(II) soli i negativnog redukcijskog potencijala aluminija u manjoj će se mjeri oslobađati i vodik:

2 Al(s) + 6 H+(aq) → 2 Al3+(aq) + 3 H2(g)

Koordinacija ovdje nije previše bitna, osim ako se ne ulazi dublje u narav kationâ tj. ako se ne spominje da kiselost otopina bakrovih(II) soli dolazi od toga što pentaakvabakrov(II) ili heksaakvabakrov(II) kation (kako se čini, nije posve jasno koji je od njih (više) prisutan u vodenim otopinama) može otpustiti hidron:

[Cu(H2O)5]2+ ⇌ [Cu(OH)(H2O)4]+ + H+

Slično se ponaša i heksaakvaluminijev kation:

[Al(H2O)6]3+ ⇌ [Al(OH)(H2O)5]2+ + H+

s tim da to u ovom slučaju isto nije previše bitno. Međutim, hidratirane katione nije teško ubaciti u gornju jednadžbu, ako nekoga to veseli. U tom slučaju treba samo još paziti da se izjednači i broj molekula vode među reaktantima i produktima.