U jednoj literaturi piše da je optički rijeđe sredstvo ispitivana tvar, a gušće prizma od flintova stakla.... zanima me je li moguće odrediti indeks loma za ispitivanu tvar koja je optički gušća od prizme, tj. može li ispitivana tvar biti optički gušće sredstvo u Abbeovom refraktometru?

Ime i prezime: Luka Nikić lukanikicmc@hotmail.com

 


Abbeov refraktometar ne može mjeriti indekse loma veće od indeksa loma materijala prizme koju sadrži jer mu to ne dopušta njegova izvedba. Ono što se Abbeovim refraktometrom efektivno mjeri je kritični kut za upad iz optički gušćeg u optički rjeđe sredstvo, a kod materijalâ s višim indeksom loma svjetlosti, od onoga koji ima prizma instrumenta, takav kut može se ostvariti na krivom mjestu tj. kad zraka izlazi iz uzorka. Rezultati takvog mjerenja vjerojatno bi bili besmisleni.
To, međutim, ne znači da je visoke indekse loma nemoguće mjeriti. U krajnjoj liniji, indeksi loma mjerili su se i prije nego što je Ernst Abbe izumio svoj refraktometar, a isto tako su nam poznati i za materijale koji imaju veće indekse loma od onih koji se koriste u refraktometrima. Kako se to radi ne znam, premda metode svakako postoje. U načelu, bitno je samo precizno izmjeriti kut loma svjetlosti (bio on kritični ili ne) te osigurati da drugi medij ima poznat indeks loma.

Inače, ako imaš pristup kakvom refraktometru i solidno opremljenom laboratoriju, možda ne bi bilo zgorega jednostavno pokušati izmjeriti indeks loma svjetlosti za neku tvar koja ima viši indeks loma od onoga koji ima prizma instrumenta. Ovdje se nalazi tablica s gomilom izmjerenih indeksa loma, tako da samo treba iznaći što se nalazi u instrumentu (vjerojatno nekakvo staklo) i onda pokušati nešto izimprovizirati.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija