Dobar dan Vam želim! :) Pitanje iz udžbenika je : "Prikaži četiri rezonantne strukture NITROBENZENA.Pomoć: nitro-skupina ima dvije rezonantne strukture" E sad,ako bi mi prvo mogli pojasniti "rezonantno" u ovom smislu. A drugo,ja razumijem da bi NITRO SKUPINA bila vezana na vrhu benzenskog prstena te bi dobili dvije strukture p-nitrobenzena i kad bih pogađao mogao bih reći recimo da bi bila dva m-benzena. Kako bi Vi na to odi?

Ime i prezime: Predrag Petrović

Izraz "rezonancijski hibrid" odnosi se na spojeve čije se molekulske strukture mogu opisati s dvije ili više relevantnih Lewisovih formula. Drugim riječima, ako crtanjem strukture nekog spoja Lewisovom simbolikom dođeš do toga da više rasporedâ elektronâ "ima smisla" (npr. zadovoljeno je pravilo oktetâ i nema separiranih naboja), svaku od tih struktura možeš nazvati rezonancijskom strukturom, dok se za stvarno stanje stvarî kaže da je rezonancijski hibrid, odnosno da struktura spoja odgovara nečemu između tih struktura (konkretni njihovi udjeli mogu se kadšto računati "pješke", ali za bilo kakve ozbiljnije potrebe na scenu će nastupiti (super)računala i kvantnomehanički računi). U slučaju benzena to znači da ne postoji razlog zašto bi ikoji od dvaju mogućih rasporeda dvostrukih veza imao prednost, dok kod nitro-skupine dvostruku vezu možeš "postaviti" na bilo koji od dvaju kisikovih atoma (a negativan naboj na drugi). Dvije strukture za benzensku jezgru, dvije za nitro-skupinu, i eto ti njih četiri jer se nikoji par međusobno ne isključuje. Ali to nije sve. Nitrobenzen ima još tri rezonancijske strukture koje se nikako ne smije zanemariti jer su ključne u razmatranju njegove reaktivnosti, kao i supramolekulske kemije.

Nisam siguran što ti znači da je nitro-skupina na vrhu prstena, osim ako nisi htio reći da je molekula nacrtana tako da je ta skupina usmjerena prema gore (što je općenito nebitan podatak). Još mi je manje jasno što je m-benzen, tako da se nadam da sam u prethodnom odlomku razjasnio sve bitno.