Pozdrav!1. dio zadatka: zračunajte pH otopine u ojoj su množinske koncentracije amonijeva korida i amonijaka jednake te iznose 0,350 mol dm–3.pKb(NH3) = 4,75 (rj. pH=9.25) Drugi dio zadatka koji me muči glasi: Izračunajte na koju će se vrijednost promijeniti pH otopine iz zadatka A, ako u 100 mL te otopine dodamo 30,00 cm3 klorovodične kiseline,množinske koncentracije c0(HCl) = 0,1000 mol dm3? (rj. pH=9,16)

Ime i prezime: Ena O enoovd@gmail.com

Obje polovice zadatka najlakše se rješavaju pomoću tzv. Henderson-Hasselbachove jednadžbe:

pH = pKa + log ([A-]/[HA])

s tim da ćeš umjesto [A-] i [HA] imati koncentracije neutralnog i protoniranog amonijaka, [NH3] i [NH4+], odnosno amonijaka i amonijevog klorida. Također, umjesto konstante bazičnosti amonijaka imat ćeš konstantu disocijacije amonijevog kationa, koja je jednaka količniku konstante autodisocijacije vode i konstante bazičnosti amonijaka:

Ka = Kw/Kb(NH3)

Kako su obje koncentracije u prvom dijelu zadatka jednake, logaritam njihovog omjera očito će biti nula, tako da će pH otopine biti jednaka vrijednosti pKa amonijevog kationa, odnosno:

pH = pKw - pKb(NH3)

U drugom zadatku trebaš naći koliko je amonijaka utrošeno i koliko je amonijevog klorida nastalo reakcijom s klorovodičnom kiselinom i onda staviti te koncentracije u onaj izraz s dugim imenom. To ćeš najlakše izvesti tako da prvo izračunaš sve početne množine, zatim konačne množine (zarad jednostavne stehiometrije, množina amonijaka umanjit će se za množinu dodane klorovodične kiseline, dok će se množina amonijevog klorida isto toliko uvećati), i onda ih podijeliš s volumenom da nađeš konačne koncentracije koje ćeš na kraju ubaciti u izraz za računanje pH otopine. Doduše, kako je volumen isti, a u izrazu je količnik koncentracijâ, možeš uredno tamo ubaciti i množine.

Još nekoliko zadataka s amonijačnim puferom možeš naći kreneš li odavde.