Lijep pozdrav! Naime, vrlo jednostavan zadatak, ali ima jedna caka koju ne mogu shvatiti. Množinska konc. prve otopine HNO3 je 0,25 mol/dm, a druge otopine HNO3 je 3mol/l. Koliki volumen prve i druge ot. HNO3 treba pomiješati da se dobije 0,5L ot. HNO3 masene koncentracije 31,5g/dm? (rj. V1=454,5cm3, V2=45,5cm3) Ja dobijem V1=1dm3 i V2=12 dm3

Ime i prezime: Ena O enoovd@gmail.com

Zanemarimo li to što će zbog različitih gustoća različito koncentriranih otopina dušične kiseline rješenje biti oko 1 % pogrešno, zadatak se svodi na postavljanje dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama:

V1 + V2 = V3

c1V1 + c2V2 = c3V3

Prva proizlazi iz (pogrešne) pretpostavke da je volumen konačne otopine jednak zbroju volumena dviju polaznih otopina, a druga iz činjenice da je ukupna množina dušične kiseline jednaka zbroju množina u polaznim otopinama.
Pretpostavljam da znadeš izračunati množinsku koncentraciju iz masene i riješiti sustav dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama. Ako mi je pretpostavka kriva, javi kako je išao tvoj postupak pa da iznađemo gdje je pošlo ukrivo (zbrojiš li svoje volumene, vidiš da je svega skupa malo previše, tako da ti je rješenje sigurno pogrešno).