Pozdrav, zanima me kako će teći reakcija, tj. kakav će utjecaj na reakciju natrija metala i vode imati ako reagiramo metal natrija sa prezasićenom otopino natrijeva hidroksida. Je li moguće postići ravnotežu, tj. da natrij prestane reagirati s vodenom otopinom (točnije vodom)?

Ime i prezime: Luka Nikić lukanikicmc@hotmail.com

Jednadžba reakcije natrija i vode glasi:

2 Na + 2 H2O → 2 NaOH + H2

Iz nje je očito da se nikakva ravnoteža neće postići dok god vodik može otići, odnosno da će iz takve smjese uredno šikljati vodik sve dok se ne utroši sva voda ili sav natrij.
Dakle, ako želiš govoriti o ravnotežnom sustavu, on mora biti zatvoren (alternativna opcija je da računaš s parcijalnim tlakom vodika u Zemljinoj atmosferi). No, i onda će ti ravnoteža biti pomaknuta silno udesno. Naime, standardna Gibbsova energija nastajanja natrijevog hidroksida iznosi –380,7 kJ/mol. Iz standardne Gibbsove energije može se pak izračunati standardna konstanta ravnoteže za sustav koji sadrži reaktante i produkte te reakcije:

ΔrG = –R∙T∙ln K

K = e–ΔrG/R∙T

Ubaciš li u taj izraz konkretne brojke, dobiješ da standardna konstanta ravnoteže pri 25 °C iznosi 4,96∙1066. I bez ulaženja u precizniji račun možeš procijeniti da (ljudima) nije moguće postići uvjete u kojima bi u ravnotežnoj smjesi ostao makar i jedan atom natrija. Naime, kompletna Zemlja ima nekih 1050 atoma (plus minus koji red veličine). Kompletan Svemir ima pak nekih 1080 atoma, s tim da dominiraju vodik i helij, i tu bi se već možda nešto moglo skrpiti, pogotovo ako se uzme u obzir da je vodik među produktima.