Na koji način je moguće dobiti koloide iz pravih otopina? Profesorica nam je rekla da je koloide moguće dobiti iz suspenzija raspršivanjem?

Ime i prezime: Lara P. larapaic@hotmail.com

Koloid je sustav u kojemu se u jednoj fazi nalaze raspršene čestice druge faze, koje su dovoljno male da ih ne vidimo, a dovoljno velike da raspršuju vidljivu svjetlost. Prema tomu, koloidni sustavi nalaze se između pravih otopina i suspenzija. Iz toga pak slijedi da se koloidi načelno dobivaju na dva načina: ili povezivanjem čestica u veće (što će reći iz otopina), ili komadanjem većih u manje (tj. iz ili preko suspenzija). Profesorica ti je očito ciljala na potonji, s tim da nisam siguran bih li to nazvao raspršivanjem, budući da se upravo tako dobivaju i suspenzije. Inače, komadanje čestica na manje u pravilu se izvodi fizičkom silom, poput mljevenja ili utrazvuka.
Nekoliko metoda kojima se iz otopina mogu dobiti koloidi opisao sam ovdje, a vrijedi spomenuti i pripravu berlinskog modrila ili srebrovog jodida. Općenito gledano, kad god pomiješaš vrlo razrijeđene otopine ionâ koji tvore teško topljive soli (ili molekule, ako se radi o anionima slabih kiselina poput, npr. masnih, i protonima), vjerojatno će nastati koloidi. Njihova stabilnost ovisi pak o konkretnom slučaju, s tim da se dosta može podići ako se u otopini nalaze tvari koje se vežu na površinu koloidnih čestica i priječe im daljnje zgrušavanje.