Poštovani, imam nekoliko pitanja koja mi nisu jasna! 1)Poredaj vrelišta po veličini počevši od najvećeg: F2,Cl2,Br2,I2? Kako duljina veze, dodirna površina i deformacija oblaka utječu na to? 2)Tko ima veće vrelište NH3 ili PH3?Zašto? 3)Što je energija ionizacije i kako ona raste? 4)Zašto je metalima lakše otpustiti elektrone nego nemetalima?

Ime i prezime: Lori Kalšan

1. Kako se molekule halogenih elemenata razlikuju u prvom redu po veličini, očekivao bih da će vrelišta rasti zajedno s atomskim brojem, dakle od fluora prema jodu. Literaturni podaci to i potvrđuju: tv(F2) = –186 °C), tv(Cl2) = –34 °C), tv(Br2) = 59 °C), tv(I2) = 184 °C).
Vrelište u prvom redu ovisi o silama koje djeluju među molekulama. Kako su ovdje sve molekule nepolarne, polarne interakcije možemo preskočiti, tako da nam ostaju one disperzijske. One rastu s veličinom i polarizabilnošću (ona se može izraziti i kao deformabilnost elektronskog oblaka) molekula.

2. Koliko mi je poznato, ljudska prava još uvijek nisu proširena na kemijske spojeve, tako da su amonijak i fosfin i dalje što, a ne tko. Iako su i ovdje molekule različitih veličina, pozornost u prvom redu pripada polarnim interakcijama, budući da su obje u stanju stvarati vodikove veze. Njihova jakost pak uvelike ovisi o polarnosti veza, a one o razlici elektronegativnostî povezanih elemenata. Vodik je u oba slučaja isti, a dušik bi trebao biti pristojno elektronegativniji od fosfora. Iz ovoga bi sad trebalo lako moći zaključiti koje su veze polarnije, zatim koje su vodikove veze jače, i, konačno, koje je vrelište više.

3. Energija ionizacije je energija koju treba uložiti da bi se iz nekog atoma izbio elektron. Ona raste s brojem elektronâ koji su već izbijeni (odnosno s nabojem čestice), prema gore kroz skupine periodnog sustava elemenata i nadesno kroz periode, pri čemu su drugo dvoje pravila, a ne stroge zakonitosti, budući da ima iznimki.

4. Jamačno su metali gori ljudi od nemetalâ, kad se tako lako odriču svojih elektrona. Alternativno objašnjenje polazi od težnje atomâ da poprime elektronsku konfiguraciju (najbližeg) plemenitog plina. Metali će dotle lakše doći otpuštanjem, a nemetali primanjem elektronâ.