Poštovani, učeći kinetičku teoriju plinova naučio sam da je srednja brzina čestica jednaka v=sqrt(3kT/m), ali u teoriji sudara se redovito upotrebljava da je v=sqrt(8kt/mπ) pa me zanima kako smo došli do toga.

Ime i prezime: Antonio Krivić loblenkrivic@gmail.com

 


Ne radi se o istoj srednjoj brzini. Ona u kinetičkoj teoriji je korijen srednje kvadratne brzine i izvodi se iz prosječne kinetičke energije, koja je pak vezana i za temperaturu. U teoriji sudarâ treba ti pak baš prosječna brzina, budući da se računa koliko čestica plina prosječno prođe kroz neki volumen u nekoj jedinici vremena.
Izvodâ se više ne sjećam, a i potrajalo bi da sve to otipkam, ali mogu se naći u svakom fakultetskom udžbeniku fizikalne kemije te ponekima opće, tako da preporučam doći do najbliže knjižnice i vidjeti što imaju od kemije. Za krajnju nuždu možeš zaviriti i u wikipedijske članke o kinetičkoj teoriji plinova i o teoriji sudarâ. Također, Internet je krcat materijalima na tu temu, tako da ti treba samo osnovno poznavanje engleskog jezika, da ti bude jednostavnije pratiti formule.
Ako se budeš pozabavio samostalnim izvođenjem pa što ne bude jasno, javi se opet pa da (ipak) i ja ponovim gradivo.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija