Koja molekula na temelju međumolekulskih interakcija ima najveće ledište?BCl3,PCl3,NaCl ili KCl?

Ime i prezime: Kristina Liber christina_liber@hotmail.com

Ovo pitanje dosta je loše sklopljeno, što je zabrinjavajuće jer ga postavlja netko s nekog kemijskog fakulteta. Općenito sam mišljenja da bi se na fakultetima, ako već ne idu suvisli odgovori, barem trebala postavljati suvisla pitanja.

Mane pitanja su ove:
- od četiri spomenuta spoja dva uopće ne sadrže molekule, već su ionske građe.
- ledište nije definirano za molekule, nego za kemijske tvari.
- (ponešto minorna) obično se veli da je ledište više ili niže, a ne veće ili manje
- u ovom zadatku međumolekulske, odnosno međuatomske interakcije, iako direktno određuju tališta, zapravo u prvom redu ovise o veličini čestica, tako da pitanje pomalo navodi na krivi put

Inače, može se odmah reći da će dva ionska spoja imati daleko viša ledišta od molekulskih, jer su ionske veze jače od međumolekulskih. Također se može zaključiti da će fosforov triklorid imati više vrelište jer ima nešto veće molekule negoli borov triklorid, što onda daje nešto veći doprinos disperzijskih interakcija. Za ionske spojeve može se pak krenuti od toga da će talište ovisiti o jakosti kulonovskih sila među ionima. One ovise o naboju i razmaku među ionima pa se lako može primijetiti da su naboji ovdje isti i da je natrijev kation manji od kalijevog, što znači da će biti jače povezan s kloridnim anionom, zbog čega bi i talište natrijevog klorida trebalo biti (naj)više.