Tijelo mase 56,7 kilograma uronimo u vodu pod tlakom od 56 hPa. Kolika je gustoća tijela ako Ivan ima pet jabuka,a krava je na desnom kutu sobe koje ima 56 protona?

Ime i prezime: Maša lilica-Kljočić masa3kura@gmail.com

Pravo je pitanje zašto Ivan ima samo pet, a ne 56 jabuka.

Pitanja takove vrste inače se rješavaju metodom eliminacije. Masa tijela svakako je relevantan podatak za računanje gustoće. Tlak pod kojim se nalazi voda nije, budući da su kondenzirane faze vrlo slabo stlačive tj. gustoća im se ne mijenja puno s tlakom. S druge strane, kako je normalan atmosferski tlak 100 kPa, možemo zaključiti da temperatura vode nije iznad nekih 30 °C jer bi inače provrela i isparila. Ivana zajedno s jabukama i kravom možemo i moramo poslati van iz sobe jer bi se pri tako niskom tlaku zraka ugušili. Također ćemo izbaciti i Mašu jer ubacuje nekorisne informacije u inače jednostavan zadatak. Za sobe inače pouzdano znam da, čak i kad su prazne, sadrže daleko više od 56 protona, ali i taj podatak je nebitan.
Dakle, imamo samo masu tijela, a volumen nam nedostaje. Iz priloženih podataka ne možemo ga izračunati, a iako bi po masi to tijelo moglo biti i ljudsko, ne možemo ni procijeniti ikoji njegov parametar, koji bi nas informirao bilo o volumenu, bilo o gustoći. Posljedično, zadatak koji si nam poslala nije rješiv i mogu se samo nadati da to nije tipičan zadatak koji se dobiva za zadaću.