Molim Vas da mi izračunate koliku masu natrijeva bromida (NaBr) i koliku masu natrijeva bromata (NaBrO3) moram odvagati da bi dobila 1/60 mol/L otopinu bromat-bromida? Imam jedan račun , međutim nisam sigurna da li je točan. Unaprijed hvala, Manuela Hromin

Ime i prezime: Manuela Hromin manuela057@gmail.com

Ovaj zadatak ima određeni broj mana. Konkretno, ima ih tri. Prvo, volumen otopine nije zadan, tako da potrebne mase solî nije moguće izračunati. Drugo, nije baš jasno odnosi li se zadana koncentracija na hipotetski natrijev bromat bromid (Na2Br(BrO3)) ili npr. na zbroj koncentracija dviju soli (doduše, dosta je izvjesno ono prvo). Treće, otope li se te dvije soli zajedno, polako će se formirati brom:

BrO3 + 5 Br + 6 H+ → 3 Br2 + 3 H2O

odnosno, u neutralnom mediju:

BrO3 + 5 Br + 3 H2O → 3 Br2 + 6 OH

Zbog toga je dosta upitno što se točno nalazi u otopini u nekom času te kako ju onda nazvati (osim reakcijskom smjesom).

Zanemare li se te mane, tvoj račun vrlo je jednostavan:

m(sol) = n(sol)∙M(sol)

= c(sol)∙M(sol)∙V(otopina)

Ako ti zadnja dva retka nisu od pomoći, svakako se opet javi, s tim da bih te molio da opišeš i svoj račun te da nešto detaljnije preneseš zadatak.