Dobar dan Vam želim. Što točno znači da nešto ima reduciraju će a nešto oksidirajuće djelovanje? Hvala! Predrag Petrović

Ime i prezime: Predrag Petrović

Redukcija je smanjenje oksidacijskog broja, a oksidacija njegovo povećanje. Ako neka tvar ima reducirajuće djelovanje tj. ako se ponaša kao reducens, sklona je reagirati tako da se njezinim sureaktantima (odnosno nekim njihovim atomima) smanji oksidacijski broj, dok će se reducensu (odnosno nekom njegovom atomu) isti povećati. Za oksidanse vrijedi upravo obrnuto i općenito se može reći da će u reakcijama u kojima se mijenjaju oksidacijski brojevi uvijek nešto biti oksidans, a nešto reducens, pri čemu se prvi prepoznaje po tomu što mu se oksidacijski broj smanjio, a drugi po tomu što mu se povećao. Načelno, tu je najbolje pratiti pojedinačne atome, budući da su oksidacijski brojevi definirani za atome. Ipak, treba imati na umu da se reducensom ili oksidansom ne zovu atomi, nego kemijske tvari, a često i ioni.