Postovanje, Imam pitanje vezano za gradivo anorganske kemije. Zanima me kako i zasto smjesa borbe kiseline i nekih alkohola dobro vodi struju? Sve informacije koje sam uspijela pronac u knjizi su da poli alkoholi sa ortoboratnom kiselinom stvaraju ciklicki anion. Puno hvala

Ime i prezime: Ivana Abramovic ivana.abramovic93@gmail.com

Prvi put čujem za taj fenomen (pa i za to da se kiseline i alkoholi bore), što znači da ne znam odgovor na pitanje. Ovo sam počeo pisati kako bih napravio pokus. Konkretno, zanima me što ću naći na Internetu.

Krećem, običajno, od Wikipedije i odmah nalazim prvu zgodnu informaciju. Naime, u članku o bornoj kiselini piše da dodatak polialkoholâ (vodenim) otopinama borne kiseline podiže kiselost, i to zbog stvaranja kelatâ.
Kako je oslobađanje hidronâ vrlo dobar način za podizanje električke vodljivosti, mogu si odmah zamisliti da će u alkoholnim otopinama borov atom biti metom nukleofilnog napada hidroksilnog kisikovog atoma, uslijed čega će isti taj kisikov atom znatno lakše otpustiti svoj hidron.

No, bolje da provjerim i što se može izguglati. Upit "alcoholic solutions of boric acid conductivity" nije mi dao ništa suvislo pa sam pokušao biti suvisliji: "conductivity of boric acid in ethanol". I to me uglavnom vodilo prema patentima i vodenim otopinama pa sam prešao na: "boric acid electrical conductivity" i opet uglavnom ne našao ništa što bi mi privuklo pažnju. Zato sam malo promijenio taktiku i napisao "non-aqueous electrolyte boric acid" te odmah našao ovaj i ovaj članak u kojima piše da se borna kiselina može koristiti za pravljenje elektrolitâ ako joj se doda kakvog polialkohola. Znači, slične informacije kao i na Wikipediji, samo što se nađe i pokoja formula više. Također sam našao i na hrpu patenata, što objašnjava zašto je teško doći do podataka: borna kiselina kao sastojak elektrolitâ radi dovoljno dobro da se isplati saznanja o tomu zadržati za sebe.
Poslije toga ubacio sam u Google još i "boric acid alcohol complex", što mi je donijelo ovaj članak, koji me pak potaknuo da utipkam i "complex boric acids conductivity", što daje dovoljno pristojnu hrpicu rezultatâ da pojedine rezultate više niti ne želim gledati.

Svoju ću potragu zaključiti ovako:
Borna kiselina u reakcijama s polialkoholima stvara adukte koji su znatno kiseliji od polaznih tvari.
Porast kiselosti povećava električku vodljivost.
Taj je fenomen dosta koristan za industriju elektrolitâ.
Zbog toga su mnoga otkrića patentirana, a dio ih vjerojatno nikad nije napustio matične tvrtke.
Zbog toga je pak teško naći konkretne podatke o tomu što se zbiva između borne kiseline i polialkoholâ.
Teško nije i nemoguće, čemu svjedoči ovaj moj tekst.