Možete li mi objasniti kako se za ion u spoju piše elektronska konfiguracija, primjerice elektronska konfiguracija kloridnog iona u HClO4 ? Računam li to pomoću oksidacijskih brojeva ili nekako drugačije? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Mia Podobnik mia.podobnik@hotmail.com

Elektronska konfiguracija nema previše smisla za pojedinačne atome u molekulama, budući da tamo imamo molekulske orbitale, koje se provlače preko dvaju ili više atoma (bolje rečeno, provlače se sâmi elektroni, orbitale su samo matematičke funkcije), tako da se za valentne elektrone više ne može reći da pripadaju točno određenom atomu. Eventualno bi se moglo za pojedine atome popisati sve unutrašnje elektrone, a valentne notirati prema molekulskim orbitalama kojima pripadaju. Odrediti oksidacijske brojeve pa raspoređivati elektrone kako se već nađu po atomima nema baš nikakvog smisla, jer se time ne dobiva nikakva informacija o toj molekuli, a niti o atomima u njoj. Usput budi rečeno, molekula perklorne kiseline ne sadrži kloridni anion, nego klorov atom u oksidacijskom stanju (VII).
Ako kojim slučajem zapravo misliš na Lewisove strukturne formule, upute za crtanje naći ćeš kreneš li odavde.