Poštovani, od kuda potječe anion CO2 3-? Možete li reći nešto više o njemu i njegovoj disocijaciji?

Ime i prezime: Borna Katić katicborna@gmail.com

Na Zemlji samo u vapnenačkom stijenju ima nekih 2,1·1047 karbonatnih aniona, tako da ćeš morati reći na koji od tih aniona točno misliš.
Ako misliš odakle općenito potječu karbonati, opet trebaš biti precizniji. Načelno, svi su oni nastali oksidacijom ugljika ili ugljikovih spojeva te neutralizacijom nastalog ugljikovog dioksida. Konkretni detalji variraju pak od aniona do aniona. Neki potječu od živih bića, neki ne. Neki pripadaju vapnencu ili dolomitu, neki mineralima prijelaznih metala, neki jesu u živim bićima...
Što se disocijacije tiče, izuzmu li se ekstremni uvjeti poput npr. plazme, karbonatni anion ne disocira. Veze između atomâ ugljika i kisika u njemu naprosto su prejake. Međutim, karbonatni je anion produkt dva stupnja disocijacije ugljične kiseline (H2CO3), pri čemu vrijednost pKa1 iznosi 6,3, a pKa2 10,32. To znači da će se u vodenim otopinama karbonatni ioni pojavljivati samo u vrlo lužnatim otopinama te da se ponašaju kao jake baze.

Nisam siguran koliko više od ovoga želiš vidjeti, tako da se javi ako ti ovih par informacija ne zadovoljava znatiželju. Također, u mogućnom svom sljedećem javljanju svakako pokušaj objasniti i kontekst pitanja. Karbonatni anioni u npr. geologiji i biokemiji jesu identični, ali njihovo porijeklo i angažman posvema su različiti.