1. Koji plinovi mogu gorjeti? 2.Koji plinovi iz izdahnutog zraka su slabo topljivi u vodi? Hvala

Ime i prezime: Blaz Culina culinablaz@gmail.com

Gorenje je svaka reakcija kod koje se oslobađaju svjetlost i toplina, a barem se djelomično odvija u plinskoj fazi. Kako nam u atmosferi od reaktivnih plinova dominira kisik, to se pod gorenjem obično podrazumijeva gorenje u kisiku (odnosno na zraku). Držimo li se toga, gorjeti mogu plinovi koji se mogu oksidirati, što obuhvaća vodik, plinovite ugljikovodike, ugljikov monoksid, sumporovodik, amonijak, fosfin, borane i još pokoji plin. Međutim, gorjeti se može i u fluoru, sumporovom dioksidu, dušikovom dioksidu i još plinova.

Svi plinovi koje izdahnemo slabo su topljivi u vodi. Da nisu, ne bismo ih mogli izdahnuti, osim kad ih stvarno ne bismo bili prepuni. Od onoga što izdišemo, u vodi je najtopljiviji ugljikov dioksid.