1. Možete li mi odgovoriti koji plin se bolje otapa u vodi: ugljični dioksid ili kisik, i zašto? 2. Možete li mi za sigurnošću reći koje vrijednosti temperature i tlaka se uzimaju pri standardnim uvjetima plina? U nekim knjigama piše t=°C i p=101325, a negdje da to već dugi niz godina nije točno te da je p=1 atm a da temperatura ne ulazi u opis standardnog stanja. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Mia Podobnik mia.podobnik@hotmail.com

Odgovor na prvi dio prvog pitanja možeš naći i sama, i to na barem dva mjesta na Internetu (ovdje te na wikipedijskim člancima o tim plinovima). Nešto vrlo blisko odgovoru na drugi dio prvog pitanja napisao sam nedavno ovdje, tako da ću samo dodati da bi bolje bilo uspoređivati topljivosti dušika i kisika jer su im molekule sličnije, tako da više dođe do izražaja elektronska struktura molekule kisika.

O tomu što znači termin "standardni temperatura i tlak" pisao sam nedavno ovdje, što mi za ovdje ostavlja tek opasku da jedna atmosfera iznosi 101325 Pa.