Dobar dan, molim pomoc oko ovog zadatka, unaprijed hvala :) Elementarni antimon se može dobiti redukcijom antimona (III) oksida ugljikom pri čemu nastane ugljikov dioksid. Izračunajte mase (kg) antimonova (III) oksida potrebna za pripravu 500kg antimona ako navedena reakcija ima 91,2 % iskoristenja i 12 posto necistoca?

Ime i prezime: Klara Ivancic Ivana.clara97@gmail.com

Maksimalna količina antimona koja se može dobiti iz antimonovog(III) oksida odgovara masenom udjelu antimona u antimonovom(III) oksidu:

mmax(Sb) = w(Sb, Sb2O3m(Sb2O3)

Realno, reakcije su malokad kvantitativne, tako da će stvaran prinos biti jednak umnošku teoretskog prinosa i iskorištenja:

m(Sb) = mmax(Sb)·η

K tomu, ako ruda sadrži i (neantimonske) nečistoće, iz nje će se očito moći iskoristiti samo onaj dio koji jest antimonov(III) oksid:

m(Sb2O3) = w(Sb2O3, ruda)·m(ruda)

= (1 ‒ w(nečistoće, ruda))·m(ruda)

Kad sve to spojiš u jedan izraz:

m(Sb) = w(Sb, Sb2O3)·(1 ‒ w(nečistoće, ruda))·m(ruda)·η

dobiješ jednu jednadžbu s jednom nepoznanicom, a negdje sa strane trebaš još samo izračunati maseni udio antimona u antimonovom(III) oksidu.