Pomoću modela hibridizacije objasnite zašto je molekula etena (H2C=CH2) planarna. Skicirajte preklapanjem kojih atomskih orbitala dolazi do stvaranja pi-veze u toj molekuli.

Ime i prezime: Ena enoovd@gmail.com

Hibridizacija je misleni ili matematički proces kojim se jedan set atomskih orbitala preobražava u drugi, e kako bi se lakše opisala/objasnila geometrija nekog spoja. U slučaju spojeva ugljika, kreće se od njegovih valentnih elektrona (dva 2s-elektrona i dva 2p-elektrona, s tim da su 2s-elektroni spareni, a jedna od tri p-orbitale prazna) koje se onda može organizirati bilo u četiri sp3-elektrona, tri sp2 elektrona i jedan 2p-elektron, ili u dva sp-elektrona i dva p-elektrona. Prva kombinacija je tetraedarska, druga trigonska planarna, a treća linearna. U potonja dva slučaja p-elektroni mogu tvoriti dodatne π-veze, što vodi do dvostrukih veza u alkenima i trostrukih u alkinima. Planarnost etena proizlazi iz toga što su sp2-orbitale u ravnini okomitoj na os preostale p-orbitale i činjenice da se π-veza formira uzdužnim preklapanjem p-orbitala. Na taj način sp2-orbitale obaju povezanih atoma moraju ostati u istoj ravnini. Nešto zanimljiviji slučaj od etena onaj je alena, čije molekule nisu planarne, opet zbog toga kako se formiraju molekulske orbitale. Kod njega je srednji ugljikov atom sp-hibridiziran, pri čemu svaka od preostalih p-orbitala sudjeluje u formiranju π-veze sa samo jednim od susjednih ugljikovih atoma. Kako su te dvije orbitale međusobno okomite, to su okomite i ravnine sp2 orbitala tih atoma, što onda čini molekulu neplanarnom.
Nešto sličica na ovu temu naći ćeš ovdje, a preporučio bih pročitati i ovaj i ovaj odgovor.