Olovni(II) klorid i olovni(II) karbonat slabo su topljivi u vodi. Koji od ta dva spoja će se bolje otapati u dušičnoj kiselini te ako biste mi mogli to potkrijepiti odgovarajućim kem. jednadžbama?

Ime i prezime: Ena enoovd@gmail.com

Imena metala u imena solî ulaze kao posvojni, a ne gradivni pridjevi. Prema tomu, bit će olovov(II) ili olovljev(II), a ne olovni(II) klorid.

Što se pak razlike u kvaliteti otapanja tiče, ona proizlazi iz toga što se dogodi s kloridnim, a što s karbonatnim anionom, kad se nađu u kiseloj otopini. Naime, kloridni je ion slaba baza i u vodi nikad nije protoniran. S druge strane, karbonatni je ion jaka baza, tako da se vrlo lako prevodi u hidrogenkarbonat pa u ugljičnu kiselinu odnosno ugljikov dioksid. Drugo što treba imati na umu je koliko su klorovodik i ugljikov dioksid topljivi u vodi. Pri nama normalnim uvjetima u litri vode otopit će se 720 g klorovodika odnosno 1,5 g ugljikovog dioksida.
Te četiri informacije trebale bi biti sasvim solidnim orijentirom k rješenju tvog zadatka.