Pozdrav, Kako znati koja je molekula planarna? Hvala

Ime i prezime: Stela Marković Stela_Markovich@hotmail.com

 


Kako nisi dala nikakav kontekst, bit ću posve općenit. Prvo treba pogledati kolika je ta molekula. Ako ima dva ili tri atoma, molekula je posve sigurno planarna jer dva ili tri atoma ne mogu ne dijeliti ravninu (a planarnost pokriva i linearnost). Ako se pak radi o vrlo velikoj molekuli, od više desetaka, stotina ili tisuća atoma, onda je pak prilično sigurno da molekula nije planarna jer je takve strukture teško držati stabilnima. Izuzetak su tek policiklički aromatski ugljikovodici, porfirini ili barem njihove jezgre i slične beštije.
Ostaje nam prostor između tj. molekule s po nekoliko atomâ, kod kojih se geometrija može odrediti "na prste" ilitiga pomoću teorije VSEPR. Nju sam, u odgovoru na pitanje srodno tvojemu spomenuo ovdje (pogledaj kamo vode poveznice u odgovoru), a sad ću samo dometnuti da ćeš se VSEPR-om pozabaviti u prvom redu kad su na repertoaru spojevi elemenata p-bloka. Ako imaš posla s kompleksima prijelaznih metala, trebat će ti vjerojatno i teorija kristalnog polja ili teorija ligandnog polja, ili pak npr. Kepertov model, koji je u biti modificirani VSEPR.

Shvatim li tvoje pitanje doslovno, odgovor se posvema mijenja. Da bi stvarno znala geometriju neke molekule, moraš tu molekulu nekako vidjeti, odnosno nekako izmjeriti udaljenosti među svim njezinim atomima i vidjeti odgovara li to planarnosti. Jedan način je da se spoj građen od tih molekula kristalizira i onda pomoću röntgenske difrakcije nađe njegova kristalna struktura. Iz nje je obično očito jesu li molekule planarne ili nisu. Pored toga, do geometrije se uz nešto više muke može doći i spektroskopskim metodama, od kojih mi prvi na pamet pada NMR. Za manje molekule možda može poslužiti i infracrvena spektroskopija, pogotovo u kombinaciji s Ramanovom.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija