Molim Vas pomozite mi oko jednog zadatka. Glasi ovako: Odredite molekulsku formulu plinovitog ugljikovodika ako 0,44 g nekog ugljikovodika izgaranjem daje 1,32 g CO2 i 0,72 g vode. Jedna litra toga ugljikovodika ima masu 1,94 g (s.u.). Unaprijed se zahvaljujem. Lijep pozdrav!

Ime i prezime: Nika nika.zeko@gmail.com

Ukratko, prva brojka je nepotrebna (ali može poslužiti tomu da vidiš odgovaraju li mase ugljika i vodika u produktima izgaranja polaznoj masi spoja), iz druge možeš dobiti empirijsku formulu, odnosno brojevni omjer ugljika i vodika u spoju, a iz treće relativnu molekulsku masu spoja, što ti treba da odrediš molekulsku formulu.
Detaljnije postupke već smo hrpu puta opisivali na E-školi, tako da bih, umjesto da ih ovdje ponavljam, preporučio da pogledaš odgovore na pređašnja pitanja sa sličnim zadacima, poput ovoga ili ovoga, kao i one koji se spominju u spomenutim odgovorima.
Usput, izrazom "s. u.", tj. "standardni uvjeti", najvjerojatnije se hoće reći da se držiš tzv. standardnog molarnog volumena, koji iznosi 22,4 L/mol. Inače s tim standardnim uvjetima postoji stanovita zavrzlama, o čemu sam nešto napisao ovdje.