Pozz! Imam nekoliko pitanja. Zašto je AlF3 ionski spoj, a SiF4 nije? Kako objasnjavamo interakcije izmedju molekula SO2 iCO2 odnosno zasto su to Londonove sile?te zasto je pri sobnoj temperaturi i atm.tlaku CO2 plin, a SiO krutina visokog talista?

Ime i prezime: Ena enoovd@gmail.com

 


Bojim se da su te nešto krivo učili na fakultetu.

Aluminijev fluorid ima jak ionski karakter, ali barem u krutom i plinovitom stanju dominira onaj kovalentni. Preciznije, kruti aluminijev fluorid je molekulski polimer, dok se plinoviti sastoji od molekula AlF3. Općenito, karakter veze, a onda i narav spoja, određuje razlika elektronegativnostî povezanih atoma. Tradicionalno, spojevi kod kojih je ta razlika 1,9 ili veća smatraju se ionskima, a oni s manjom kovalentnima.

Londonove ili disperzijske sile postoje između praktički svih (atomskih) čestica koje se nađu dovoljno blizu. No, između molekula ugljikovog i sumporovog dioksida u krutom stanju dominiraju polarne interakcije, što se sasvim lijepo odražava na kristalnoj strukturi kako ugljikovog dioksida, tako i sumporovog dioksida (uoči kako su negativno nabijeni kisikovi atomi blizu pozitivno nabijenih ugljikovih odnosno sumporovih atoma).

Ugljikov dioksid očito je plinovit jer ga polarne interakcije nisu u stanju držati u krutom stanju, dok je silicijev monoksid krut zbog svoje polimerne građe. Razlog toj građi zalazi pak u kemiju silicija, za koju mi se čini da ponešto nadilazi razinu ovih pitanja, tako da u nju neću zalaziti.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija